عایق های الاستومری(Elastomeric Insulation)

 


عایق های الاستومری از جمله مواد سلولی انعطاف پذیر سلول بسته بوده و بر پایه پلی وینیل کلراید (PVC) ،نیتریل بوتادین رابر (Nitrille Butadiene Rubber-NBR) ویا اتیلن پروپیلن دیان مونومر رابر (Ethylene Propylene Diene Monomer -EPDM) ساخته می شوند.

عایق های الاستومریک به صورتهای مختلف تولید می شوند:

رول- لوله ای - شانه تخم مرغی (مصارف عایق صوتی ) بصورت ساده  و نیز برحسب نیاز بصورت چسب دار یا روکش آلومنیوم تولید میگردند.این عایق ها گرچه نسبت به پشم سنگ یا پشم شیشه گران ترند ، ولی به دلیل بی نیاز بودن از پوشش مضاعف (Jacketing) برای کاربردهای دمای پایین بسیار مقرون بصرفه می باشند پایداری بسیار بالایی دارند سریع ترین راه برای عایق کردن سیستم های لوله کشی آماده و ساخته شده ، استفاده از عایق های الاستومری است . این گونه عایق ها ، ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی داشته و انعطاف پذیر می باشند و برای محیط هایی که فضای کاری کمی داشته باشند ، بسیار مناسب هستند.


الاستومریک لوله ای


الاستومریک شانه تخم مرغی

مشخصات NBR

مقایسه ای بین NBR و EPDM

در حقیقت بسیاری از مشخصات NBR و EPDM کاملا شبیه هم هستند و اختلاف بسیار ناچیزی با هم دارند در کل می توان گفت که ممکن است کاربری EPDM در بعضی موارد بسیار خاص ، اندکی از NBR بهتر باشد ولی تولید EPDM بسیار مشکل بوده و مقرون بصرفه نمی باشد . و در بازار بیشتر عایقهای NBR موجود میباشند.

جدول زیر برای مقایسه بهتر عایق های سلول بسته انعطاف پذیر NBR و EPDM  و تفاوت های آنها ارائه می شود:

  همان گونه که مشهود است تفاوت عمده آن دو در این است که NBR در مقابل بنزین و هیدرو کربن ها مقاوم اما EPDM غیر مقاوم است .


کاربردهای عایق های سلول بسته انعطاف پذیر:

-کاربری بسیار مناسب عایق های سلولی انعطاف پذیر در سیستم های تهویه مطبوع ، گرمایش و سرمایش ، عایق کاری لوله ها ، کانال های آب و هوا و خنک سازها مشهود است.

- مواد لاستومری برای کاربردهایی که در آن ها چرخه های حرارتی از گرم به سرد و بالعکس به طور مرتب وجود دارد ، بسیار مناسب اند.مزایای عایق های الاستومری:

 

- مقاوم در مقابل آلودگی ، گرد و خاک ، رطوبت و بخار آب و در نتیجه مقابل آلودگی های بیولوژیکی

- پایداری زیاد

- مقاوم در مقابل اوزون و ماوراء بنفش

- مقاوم در مقابل خوردگی

- ضریب انتقال حرارت بسیار پایین

- نصب آسان به همراه خود بست ، بسیار مناسب برای محیط هایی که جایی کار زیادی ندارند

- بدون فیبر و بدون تولید ریزگرد و غبار

- انعطاف پذیر

- غیر سمی

- جکتینگ ها و پوشش های خارجی متنوعی برای آنها وجود دارد (گرچه در بسیاری از کاربردهای آنها نیازی به جکتینگ نیست)


 معایب عایق های الاستومری:

 

- قیمت بالاتر نسبت به پشم سنگ و پشم شیشه

- مواد این عایق از مواد ترموست بوده در مقابل افزایش دما و مجاورت طولانی مدت با گرمای زیاد خاصیت الاستیته خود را رفته رفته از دست میدهد اما چنانچه پس از افزایش و کاهش دما در پی داشته باشند این عایق خاصیت الاستیته خود را حفظ میکند

- معمولا ضریب انتقال صوت مواد سلولی انعطاف پذیر  از پشم سنگ و پشم شیشه بیشتر است (عایق آکوستیک نیستند) چرا که چگالی و صلبیت آنها از پشم های معدنی و شیشه بیشتر است.


استانداردها : ASTM C534 Grade III -ASTM C534 Grade II-ASTM C534 Grade I

سايبان کولر آبي و گازي 


sayebanecooler.ir

ورود کاربران