عایق های پلی اتیلن (XLPE-EPE)


عایق های پلی اتیلن از نوع سلول بسته انعطاف پذیر بوده و به دو نوع  EPE (Expanded Polyethylene) و (Cross-Linked Polyethylene)XLPE  تقسیم بندی می شوند پلی اتیلن علاوه بر عایق بودن ، کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع مختلف از جمله جاذب های ارتعاشی و ضربه ، بسته بندی انواع تشک های خواب و ورزشی را دارا می باشد.

عایق های پلی اتیلن نه تنها ضریب مقاومت حرارتی بسیار مناسبی داشته بلکه در مقابل نفوذ رطوبت بسیار خوبی نیز دارند ، به طوری که مقدار حداکثر قابلیت نفوذ آب در (XLPE=0 EPE=0.05 Perm-inch) است پلی اتیلن های لوله ای در اندازه های متنوع (قطرهای داخلی مختلف) و همچنین ساده و روکش دار در بازار موجود هستند این نوع عایق ها برای عایق کاری لوله کشی و سیستم های تهویه و گرمایش خانگی (در جاهایی که دمای کاری معمولا به زیر 90درجه سانتی گراد است) بسیار مناسب اند این مواد معمولا بدون نیاز به جکتینگ عایق بخار آب استفاده می شوند ولی برای کاربرد های خارجی (در هوای آزاد) باید جکتینگ مخصوص شرایط اقلیمی مورد استفاده قرار گیرد.

پلی اتیلن لوله ای


پلی اتیلن تخته ای

مشخصات عایق پلی اتیلن
کاربری عایق های پلی اتیلنی:

- عایق حرارتی سرد انعطاف پذیر

-مناسب برای سیستم های برودتی و HVAC و کانال های هوا

- مناسب برای موتور خانه ها و سیستم های گرمایش شهری

- پلی اتیلن علاوه بر مصارف عایق کاری ، در زمینه های دیگر نیز کاربری دارد مانند : ضربه گیر ، تشک ورزشی ،بسته بندی ، ظروف پلاستیکی ، نوار چسب ، لوله و شلنگ پلاستیکی و غیره


مزایای عایق های پلی اتیلن:

- نصب آسان و سریع ، به طوری که در زمان و هزینه نصب صرفه جویی قابل توجهی خواهد شد.

- ضریب نفوذ رطوبت تقریبا صفر - ایده آل برای محیط های مرطوب و دماهای زیر صفر

- مقاوم در برابر آلودگی های قارچی و بیولوژیکی

- پایداری زیاد

- مقاوم در مقابل اوزون و ماوراء بنفش

- مقاوم در مقابل خوردگی

- ضریب انتقال حرارت بسیار پایین

- بدون فیبر و بدون تولید ریز گرد و غبار

- انعطاف پذیر

- غیر سمی

- مقاوم در مقابل فشار و ضربه

- هزینه پایین تر نسبت به عایق های الاستومری

 

معایب عایق های پلی اتیلن:

- هزینه بالا نسبت به عایق هایی چون پشم سنگ و پشم شیشه

- فوم پلی اتیلنی Thermoplastic هستند بدین معنی که در صورتی که دما از محدوده دمای مجاز بالاتر رود ، تغییر شکل دائمی داده و فرو میریزند و خاصیت الاستیسیته خود را از دست می دهند. (برخلاف مواد Termoset مانند الاستومری هاکه پس از کاهش دما خاصیت الاستیسیته خودرا به دست می آورند) از این رو ، این گونه از عایق ها در مقابل شوک های حرارتی پایداری چندانی ندارند.

- معمولا ضریب انتقال صوت صوت مواد سلولی انعطاف پذیر از پشم سنگ و پشم شیشه بیشتر است (عایق آکوستیک نیستند) چرا که چگالی آن ها  از پشم معدنی و شیشه بیشتر است.


استاندارد:

  • ASTM C1427سايبان کولر آبي و گازي 


sayebanecooler.ir

ورود کاربران