پشم سنگ (Rokwool Insulation - Mineral Wools)


عایق پشم سنگ یا پشم معدنی دارای ساختار سلول باز و ماده ای غیر ارگانیک بوده که از فیبرهای بسیار نازک سنگ های آتش فشانی مانند تشکیل شده است  سنگ در دمای 1600درجه سانتی گراد ذوب شده و بر روی غلتک هایی که با سرعت زیاد می چرخند ، ریخته می شود در این حالت سنگ مذاب به الیاف بسیار نازک به ضخامت 6 الی 10میکرومتر تبدیل می شود به این ترتیب پشم سنگ از دسته عایق های الیافی و فیبری محسوب می شود و خواص عایق حرارتی ، صوتی و ضد آتش بسیار خوبی از خود نشان می دهد.

پشم سنگ را می توان با چگالی های مختلف ، ابعاد و اندازه های متفاوت و در شکل های متنوع،لوله ای ، تخته ای ، پتویی و لحافی (به صورت ساده با روکش آلومنیومی) تولید نمود

کاربرد عایق پشم سنگ شامل صنعت ساخت و ساز ، صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی ، صنایعی که در آنها درجه حرارت بسیار بالایی وجود دارد ، کوره ها و اجاق ها ، کانال های هوای گرم ، گازهای شیمیایی و دودکشها ، مخازن روغن ، دیگ های بخار و پاتیل های مذاب و زمینه های متنوع دیگر می شود. هزینه پشم سنگ از بسیاری از عایق های پلیمری کمتر و در دسترس ترین عایق برای صنایع داخلی محسوب میشود.


مشخصات عایق های پشم شیشه

 ضریب انتقال پشم سنگ (همانند همه مواد موجود در طبیعت ) با افزایش دما ، افزایش می یابد.

مزایای پشم سنگ :

یکی از بزرگ ترین مزایای پشم سنگ این است که نه تنها پشم سنگ خواص عایق حرارتی بسیار خوبی دارد ، بلکه به عنوان عایق صوتی و ضد آتش نیز به کار می رود ساختار الیافی پشم های معدنی ، خواص آکوستیک و جذب صوت بسیار خوبی برای این نوع عایق ها را فراهم می آورد همچنین مقاومت دمایی بسیار بالای پشم سنگ و خاص عدم انتشار دود و شعله آن ، این نوع عایق ها را در زمره عایق های ضد آتش قرار می دهد. به این ترتیب، پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی ، صوتی و ضد آتش بهترین نوع عایق برای ساختمان سازی ، اعم از مسکونی ، اداری ،بیمارستان ها ،مدارس ، کتابخانه ها ، ورزشگاها ، مساجد ، رستوران ها و غیره محسوب می شوند.

معایب پشم سنگ:

در مقابل ، یکی از نقاط ضعف اصلی پشم سنگ ، عدم مقاومت آن در مقابل رطوبت است به دلیل ساختار فیبری و الیافی پشم سنگ و پشم سرباره و وجود فضای هوایی بین الیاف ، این نوع عایق ها را در مقابل رطوبت و بخار آب بسیار نفوذ پذیر سازد نفوذ رطوبت به درون پشم سنگ ، خواص عایق بودن پشم سنگ را کاهش می دهد بنابراین ، اگر پشم سنگ را در فضای خارجی و رو باز نصب می شود و یادر مکان هایی که رطوبت نسبی آنها بالاست ، حتما باید پوشش خارجی بر روی آن نصب گردد.


استاندارد :

  • ASTM C 547 برای مقاطع لوله ای
  • ASTM C 553 برای پتویی
  • ASTM C 612 برای تخته ای


سايبان کولر آبي و گازي 


sayebanecooler.ir

ورود کاربران